WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Od kilku już lat tradycją wojkowickiej filii bibliotecznej są cotygodniowe zajęcia literacko-plastyczne dla młodych czytelników. Zazwyczaj tematyka zajęć nawiązuje do ciekawych i aktualnych wydarzeń, świąt tradycyjnych oraz świąt nietypowych. Inspiracją są także ciekawe propozycje samych uczestników spotkań.

Obchodząc „Dzień Dinozaura” dzieci podążały śladami tych prehistorycznych stworzeń oglądając książki i albumy oraz słuchając opowieści z życia dinozaurów. Następnie kolorowały i rysowały oraz wykonały „wyrolowane tekturowe” dinozaury.

Witaliśmy również wiosnę czytając wiersze i opowiadania o niej. Dzieci tworzyły piękne i kolorowe wiosenne pejzaże a także piękne kolorowe papierowe kwiaty.

W kwietniu urządziliśmy też tęczowy dzień. By przybliżyć temat tęczy dzieci szukały informacji w książkach: „Tęcza, wiatr…”, „Maks i tęcza”, „Tęczowy świat”. Wysłuchały również opowiadania Hanny Łochockiej „Dziewczynka z tęczy” .Podczas tęczowego dnia dzieci dowiedziały się jak powstaje tęcza, jak kolory są w niej ułożone i który z nich jest najważniejszy. Szukały tęczowych odpowiedników w przyrodzie i otaczającym nas świecie. Pomysłów na ich lokalizację znaleźli całe mnóstwo. Następnie dzieci wykonały papierowe tęcze według własnego pomysłu.

Dużą frajdą zwłaszcza dla chłopaków był „Dzień lotnictwa wojskowego”. Chłopcy oglądali albumy o samolotach, rakietach i wojskowości. Następnie kolorowali, wycinali samoloty bojowe. Z rolek po papierze toaletowym stworzyli „bojową flotę lotniczą”. Natomiast dziewczynki kolorowały, wycinały i wyklejały wiosenne łąki.

Gdy wiosna zagościła już w naszych sercach przyszedł czas tworzenia świątecznych dekoracji. Na ostatnich przedświątecznych zajęciach odbyły się „Kreatywne warsztaty wielkanocne”. Na początku  przeczytaliśmy opowiadanie „Zajączek i Wielkanoc” oraz wiersz „Wielkanoc”. Rozmawialiśmy o wielkanocnych zwyczajach i tradycjach. Następnie dzieci wykonały pisanki i koszyczki wielkanocne. Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i inwencją twórczą. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo.

Prace powstałe podczas warsztatów prezentowane są na wystawkach w bibliotece.

Celem wszystkich zorganizowanych zajęć było rozpowszechnienie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz zachęcenie młodych czytelników do sięgania po książki.

 

Marzena Wacławek

Filia biblioteczna Wojkowice Kościelne