WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu. Większość przedsięwzięć bibliotecznych organizowanych w tym czasie nakierowana jest na czytelnika dziecięcego. W dobie rozwoju technologicznego, świata gier i Internetu, ważne jest obcowanie z książką, obcowanie ze światem wyobraźni, światem kultury wysokiej.

Wśród majowych propozycji siewierskiej biblioteki znalazły się warsztaty literackie "Inscenizowana historia pisma i komunikacji", które poprowadził Pan Michał Zawadka - pisarz, aktor, lektor i konferansjer. Prowadzący zabrał uczniów klas trzecich z ZS w Siewierzu w niezwykłą podróż do magicznego świata książki i pisma. Podczas warsztatów młodzi czytelnicy  zapoznali się z różnymi rodzajami komunikacji, począwszy od obrazków naskalnych, poprzez hieroglify, pismo węzełkowe, a skończywszy na współczesnym alfabecie. Uczestnicy warsztatów polowali na mamuta,  tworzyli węglem jaskiniowe opowieści, poznali faraonów i pierwsze biblioteki, pisali pismem kipu, dowiedzieli się o wynalazku Gutenberga oraz o znaczeniu książek pisanych alfabetem Braille´a. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w tych wyjątkowych warsztatach, których celem było zaprzyjaźnienie młodych czytelników z książkami i rozbudzenie w nich chęci czytania.

 Podczas spotkania Pan Michał Zawadka opowiadał także o swojej twórczości, między innymi o książce „Mądrość z natury,” która zawiera bajki edukacyjne, kolorowanki oraz audiobook i jest już dostępna w naszej bibliotece.

Na zakończenie spotkania dzieci zgodnie (i bardzo głośno) przyznały, że "książka jest fajna", a my mamy nadzieję, że te niecodzienne warsztaty rozbudziły w dzieciach apetyt na książki.