WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Rok 2013 został ustanowiony Rokiem Juliana Tuwima, przypada w nim bowiem rocznica śmierci poety i stulecie jego debiutu. Z tej okazji w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej  w Siewierzu odbyło się szereg lekcji bibliotecznych z udziałem uczniów klas pierwszych   i drugich Gimnazjum w Siewierzu  upamiętniających „Czarodzieja polskiej poezji”.


Julian Tuwim to twórca  aforyzmów, które weszły na stałe do codziennego życia Polaków. Te właśnie aforyzmy oraz biografię Tuwima, miejsca z nim związane, poezję młodzież poznała w trakcie lekcji bibliotecznych.

Julian Tuwim to również autor tekstów do wielu znanych piosenek jak „Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Tomaszów”, „Pomarańcze i mandarynki”, „Uliczka w Barcelonie” czy „Wspomnienie” Czesława Niemena. Wiele z tych piosenek gimnazjaliści  nie tylko wysłuchali w trakcie lekcji, co stworzyło ich niezapomniany klimat, ale również mieli okazję sami  zanucić.

Uczniowie wcielali się w rolę współczesnych poetów tworząc własne wiersze o swojej Małej Ojczyźnie.

Podczas lekcji gimnazjaliści wyszukiwali informacji i ciekawostek na temat Juliana Tuwima w Internecie, dzięki udziałowi siewierskiej biblioteki w Programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.

Mamy nadzieję, że po tych  lekcjach, Tuwim z pewnością stanie się bliższy młodzieży, kojarzył im się będzie nie tylko z „Lokomotywą” czy „Rzepką”, ale  na przykład z piosenką „Wspomnienie” Niemena czy „Co nam zostało z tych lat” Mieczysława Fogga.


Jolanta Jakubczyk

{morfeo 90}