WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Po raz pierwszy w swojej historii siewierska biblioteka zorganizowała z 20 na 21 kwietnia 2012 r. imprezę pod hasłem „Noc w bibliotece z piłką nożną” w klimacie zbliżającego się EURO 2012.

Czy w bibliotece wśród książek można strzelać gole? Otóż tak! Przekonali się o tym uczestnicy biwaku, którymi byli uczniowie klasy III, IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu. Imprezę poprowadził i moc piłkarskich atrakcji zapewnił  znany pisarz  Dariusz Rekosz, a całonocną opiekę sprawowały Dyrektor Magdalena Szlachta, nauczyciel Barbara Pawińska i bibliotekarz Jolanta Jakubczyk.

Nocny maraton rozpoczął się o godzinie 20.00 podziałem na drużyny piłkarskie. Później nastąpiło losowanie nazwisk i pseudonimów znanych piłkarzy, którymi od tej pory posługiwali się uczestnicy. Niektóre nazwiska wzbudzały takie zainteresowanie dzieci, że gotowe były poświęcić np. paczkę chrupek w zamian za uzyskanie karteczki ze swoim idolem. Drużyny malowały  klubowe barwy, wymyślały slogany takie jak „My pijemy Coca Colę, więc strzelamy same gole. Oni piją kozie mleko, więc strzelają za daleko” czy „Nie jesteś u nas no to becz, bo wygramy każdy mecz”.

Kolejnym, tym razem trudniejszym etapem zmagań, było rozwiązywanie testu sprawdzającego piłkarską wiedzę dzieci, a nagrodą główną książki pisarza. Nocne spotkanie wzbogaciła prezentacja multimedialna przygotowana przez Dariusza Rekosza,  dzięki której dzieci mogły pogłębić  wiadomości na temat piłki nożnej. Obejrzały kolekcję zgromadzonych przez pisarza piłkarskich gadżetów i koszulek znanych klubów.

Następna konkurencja polegała na  dopasowywaniu przez dzieci nazw klubów piłkarskich do miast w których się znajdują.   Nie zabrakło oczywiście strzelania goli do bramek, które  ze względu na małe rozmiary piłek, wcale nie było takie proste.  

Swoją wyobraźnią i talentami plastycznymi dzieci mogły wykazać się podczas wykonywania pocztówek pod hasłem „Pozdrowienia z meczu”. O godzinie 22.00 przyszła pora na kolację i chwilę oddechu od piłkarskich zmagań.  Mimo późnej pory dzieci bez problemu poradziły sobie z kolejnym zadaniem, polegającym na układaniu drużynowych krzyżówek. O północy  uczestnicy imprezy w bibliotece nadal byli pełni werwy i chęci do dalszej zabawy. Dużą frajdę sprawiło im rozwiązywanie kalamburów i układanie jak największej ilości słów z wyrazu „dośrodkowanie”- zwycięzca w tej konkurencji (Van der Saar czyli Dawid Lubiński) ułożył 31 nowych słów.

Czy każdy może być piłkarzem? Otóż tak. Dzieci dorysowując do twarzy znanych postaci ekranu stroje piłkarskie zamieniali ich w sportowców, a po godzinie 1.00 nastąpiło rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie zwycięzcom nagród  książkowych  ufundowanych przez Dariusza Rekosza.

Przyszedł  wreszcie oczekiwany przez dzieci moment, gdy  mogły rozłożyć przyniesione ze sobą śpiwory  i przygotować się do nocnego  maratonu filmowego. Najbardziej wytrwałych sen zmorzył ok. 4.00 nad ranem.

Na zakończenie całonocnej imprezy w bibliotece uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i symboliczne upominki. Nie zabrakło wspólnych zdjęć z gościem specjalnym Dariuszem Rekoszem i wzajemnego podpisywania papierowych piłek.

Ta fantastyczna impreza była efektem długoletniej współpracy MGBP i Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu oraz zaangażowania Pana Dariusza Rekosza .

                                                

Jolanta Jakubczyk-MGBP, Barbara Pawińska-SP nr 2 Siewierz

{morfeo 62}