WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE


 „Biblioteka - słowa, dźwięki, obrazy” to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Bibliotek obchodzonego w maju. Te właśnie „słowa, dźwięki, obrazy” były również obecne przez cały mijający rok szkolny podczas licznych lekcji bibliotecznych, które odbywały się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu. Lekcjom tym towarzyszyły głośne czytania, muzyka oraz projekcje filmów.


      W trakcie Tygodnia Bibliotek młodzież z klasy drugiej z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Siewierzu  uczestniczyła w spotkaniu „I ty możesz zostać bibliotekarzem...” podczas którego poznawała specyfikę pracy w bibliotece, jak również zdobywała wiedzę na temat kierunku studiów - Bibliotekoznawstwo i Informacja Naukowa - przedmiotów, praktyk zawodowych i perspektyw dotyczących przyszłej pracy.

      Magiczną podróż z bohaterami serii „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa odbyli uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach poznając  tajemnice, które kryła w sobie stara szafa.

    Jakie są rodzaje przemocy, dręczenia, co to jest zmowa milczenia, gdzie osoba prześladowana może szukać pomocy, czy tolerancja i przyjaźń to postawy godne naśladowania - te zagadnienia były tematem lekcji pod hasłem „Przemoc i agresja czy przyjaźń tolerancja?- wybór należy do Ciebie” z udziałem gimnazjalistów z Żelisławic.


    Czy lepiej wzorować się na smoku łagodnym czy też na drapieżniku - takiego wyboru musieli dokonać pierwszoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach.

     Literacką podróż po muzeach literackich, dworkach, miejscach pochówku pisarzy odbyli uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i klasy trzeciej gimnazjum z Żelisławic.

     „Szlakiem polskich baśni, podań i legend” wędrowali siewierscy czwartoklasiści  i uczniowie klasy pierwszej i drugiej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach.

     Tajemnice mitologii greckiej i rzymskiej, mitologiczne związki frazeologiczne odkrywali uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu.

   Przygody bohaterów książek Astrid Lindgren jak Pippi czy Emil ze Smalandii poznawali trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu, a drugoklasiści świętowali urodziny Kubusia Puchatka.

   Zasad dobrych manier uczyły się przedszkolaki ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu w trakcie spotkania z Franklinem i jego leśnymi przyjaciółmi oraz pierwszoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach podczas lekcji poświęconych twórczości Grzegorza Kasdepke.

    Dlaczego wieje wiatr a ryby nie toną - to jedne z pytań na które szukali odpowiedzi trzecio- i drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Siewierzu.

    Tajniki dawnych rzemiosł, które istniały w Siewierzu odkrywali uczniowie klasy szóstej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach, a czwartoklasiści z tejże szkoły poznawali historię, kulturę, folklor i wybitne postacie regionu podczas lekcji „Siewierz - Moja Mała Ojczyzna”.

   W trakcie mijającego roku szkolnego odbyło się łącznie 30 lekcji bibliotecznych. Wszystkim szkołom, których uczniowie uczestniczyli w tych lekcjach dziękujemy za współpracę.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 11}