WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Przez cały lipiec w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu trwało „Afrykańskie Lato”. Pod takim hasłem, odbywały się w bibliotece, cieszące się dużym zainteresowaniem zajęcia wakacyjne, w których wzięło udział 51 dzieci, a łączna frekwencja w nich wyniosła 234 odwiedzin.


W efekcie wspólnych spotkań powstało wiele interesujących prac plastycznych, a dzięki prezentacjom komputerowych takim jak: „Afrykańskie maski”, „Afrykańskie domostwa”, „Afrykańskie ozdoby ciała”, „Życie codzienne w afrykańskiej wiosce”, „Afrykańskie nakrycia głowy”, „Krajobrazy Afryki” Czarny Ląd stał się bardziej bliski uczestnikom wakacyjnych zajęć.

Dzieci wykonały  szkic Afryki z zaznaczonymi konturami krajów, flagi państw afrykańskich, pocztówki z Afryki i przepiękne afrykańskie maski. Makaron posłużył do stworzenia interesujących  ozdób jak: korale, bransoletki, a masa solna do zrobienia amuletów, skarabeuszy, wisiorków i medalionów. Chłopcy zrobili kołnierze masajskie i krzyże Tuaregów. Dzieci poznały sztukę wiązania turbanów i mogły chodzić w nich na zajęciach.

Powstały również obrazy przedstawiające afrykańskie wioski i ich mieszkańców,  a w „dzień egipski”  maski faraonów i piramidy. Natomiast metalowe puszki posłużyły do wykonania afrykańskich instrumentów-grzechotek. Nie zabrakło też afrykańskich zwierząt z masy solnej i papieru jak lwy, papugi, tukany czy żyrafy. Najchętniej jednak uczestnicy spotkań wycinali z papieru i lepili węże.

Odbywały się też afrykańskie zabawy, a na koniec nauka  zwrotów grzecznościowych w języku suahili i pisania hieroglifami.

Dzieci chętnie również korzystały z Internetu dzięki udziałowi biblioteki w programie „Akademia Orange dla Bibliotek”.

Uczestnicy spotkań podczas uroczystego finału otrzymali z rąk Dyrektor MGBP Magdaleny Szlachty pamiątkowe dyplomy i upominki.

Z przepięknych prac wykonanych na zajęciach powstała wystawa.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 69}