WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W czasie ferii zimowych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu 50 dzieci uczestniczyło w zajęciach edukacyjno-plastycznych pod hasłem „Góry-Cud Natury!”, a łączna frekwencja wyniosła 163 odwiedzin. Wśród uczestników zajęć byli również podopieczni Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny Filia Siewierz.

 

Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ich tematem przewodnim były góry. Na pamiątkę dzieci odbijały swoje dłonie w białej farbie i tak powstało dość liczne „stado owiec”, czyli bywalczyń górskich polan. Mogły wykazać się dużą kreatywnością wykorzystując różnorodne materiały i techniki do stworzenia pięknych prac plastycznych, jak pocztówki z gór, witraże.

Rolki z papieru toaletowego posłużyły do wykonania różnorodnych zwierząt jak zające, owce, niedźwiedzie, wiewiórki, ptaki, a także kubki. Plastikowe doniczki również zamieniły się w  zwierzęta zamieszkujące górskie lasy i tak powstały renifery, biedronki, żaby, zające.

Szklane słoiki dzieci wypełniły pięknymi zimowymi krajobrazami. Powstały domki góralskie, kolorowanki przedstawiające rośliny i zwierzęta górskie, a także to, co kojarzy się z góralami, czyli kosze oscypków, kierpce, ciupagi, stroje góralskie.

Ponieważ zimą nie można zapomnieć o ptakach, powstało drzewo, które obsiadły liczne ptaki wykonane różnymi technikami oraz karmniki.

Uczestnicy wysłuchali górskich legend o śpiących rycerzach, Janosiku, Madeju czy pielgrzymie świętokrzyskim. Następnie odbył się konkurs plastyczny „Górskie legendy”. Za autorkę najładniejszej pracy  została uznana Kinga Swarlik.

Szczególnie wiele atrakcji czekało na uczestników podczas uroczystego zakończenia  „Górskich Ferii” na które przybyły przedstawicielki Nadleśnictwa Siewierz : Agnieszka Gorący i Agnieszka Woźniak-Majewska. Odkryły przed dziećmi tajemnice życia zwierząt leśnych. Dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta zachowują się w lesie, które z nich zostają na zimę, zapadają w zimowy sen, jakie ptaki odlatują na zimę, a jakie przylatują. Rozpoznawały ślady zwierząt. Usłyszały wiele cennych rad, jak należy dbać zimą o zwierzęta, jakie ptaki dokarmiać. Wiele emocji dostarczyło im kręcenie leśnym kołem fortuny i zgadywanie odpowiedzi, wykreślanki, a także rywalizacja drużynowa na czas w układaniu leśnych puzzli.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy „przyjaciół gór” i słodkie upominki, które wręczyła Dyrektor MGBP Magdalena Szlachta, a  przedstawicielki Nadleśnictwa Siewierz  obdarowały dzieci różnymi gadżetami, folderami, mini zwierzątkami, kompasami i karmą dla ptaków.

Mamy nadzieję, że dzieci licznie uczestnicząc w zajęciach zorganizowanych w bibliotece miło i pożytecznie spędziły czas.

Z prac plastycznych wykonanych przez uczestników powstała wystawa.

Jolanta Jakubczyk-MGBP

{morfeo 110}