Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

O SIEWIERSKICH DROGACH DO NIEPODLEGŁOŚCI W BIBLIOTECE105 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się okazją do przeprowadzenia dwóch lekcji regionalnych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu z udziałem uczniów klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego oraz klasy siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Siewierzu pt. „Siewierskie drogi do niepodległości”.

Lekcje były doskonałą okazją do przypomnienia młodzieży postawy patriotycznej siewierzan i ich udziału w formacjach militarnych w czasie I wojny światowej.

Lekcje wypełniły: wspólny śpiew pieśni patriotycznych, czytanie opowieści o życiu w Siewierzu w okresie I wojny (m.in. o handlu wymiennym), szukanie odpowiedzi na zadane pytania w materiałach źródłowych. Uczniowie dowiedzieli się o postawie patriotycznej ludności cywilnej, obronie siewierskich dzwonów, działalności Rady Miejscowej Opiekuńczej oraz tradycji obchodów ważnych rocznic przy pomniku siewierzan poległych w walce o niepodległość w latach 1915-1920. Poznali nazwiska siewierskich legionistów, członków Polskiej Organizacji Wojskowej, a także żołnierzy Armii gen. Hallera, którzy przybyli do Siewierza w 1919 roku. Zdobytą wiedzę sprawdzili rozwiązując okolicznościową krzyżówkę oraz „Quiz niepodległościowy”.

MGBP w Siewierzu