WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

wystawaZ okazji Światowego dnia Książki i Praw Autorskich w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbyła się lekcja biblioteczna Śladami przeszłości. Znani polscy pisarze i miejsca z nimi związane. Jej uczestnikami byli uczniowie klasy VII b ze Szkoły Podstawowej im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.  Data 23 kwietnia została wybrana jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli: m.in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Co roku UNESCO przyznaje wybranemu miastu tytuł Światowej Stolicy Książki jako wyróżnienie dla najlepiej przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. Polskim miastem, które dostąpiło tego zaszczytu w 2016 roku był Wrocław.

Podczas lekcji bibliotecznej uczniowie wysłuchali anegdot o pisarzach oraz wiersza Wisławy Szymborskiej ‘Kot w pustym mieszkaniu”.

Młodzież odbyła podróż w czasie po Polsce śladami znanych polskich pisarzy poznając miejscowości, które odegrały ważną rolę w ich życiu i często dzięki nim stały się sławne. Są to miejsca narodzin, młodości, mieszkania i pracy twórczej, pracownie, ale też miejsca spoczynku, kopce, kawiarnie, zajazdy. Uczniowie szukali odpowiedzi na pytania dotyczące miejsc związanych z pisarzami, a zdobytą wiedzę utrwalili rozwiązując literacką krzyżówkę. Mieli też okazję zobaczyć, jak siewierska biblioteka inscenizowała fragmenty „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.

MGBP w Siewierzu