Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Ciekawą formę warsztatów psychologicznych pod hasłem Świat widziany wieloma oczami, czyli od empatii do tolerancji  zaproponowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza  w Siewierzu uczniom klasy siódmej „b” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w dniu 23 listopada 2022 roku.

Warsztaty składały się z dwóch części. Pierwszą było spotkanie online z Małgorzatą Klimas ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Młodzież dowiedziała się, na jakich zasadach działają wioski dziecięce, tworzące domy zastępcze dla dzieci, które nie mogą na co dzień funkcjonować we własnych rodzinach. Zaprezentowany film „Historia Michała”, opowiadający o chłopcu, który trafił do takiej właśnie wioski dziecięcej, przybliżył uczniom problemy, z jakimi muszą się zmierzyć dzieci, które przebywają w rodzinach zastępczych. Młodzież poznawszy historię Michała podzieliła się z prowadzącą własnymi refleksjami, jakie jej się nasunęły po obejrzeniu filmu. Zastanawiała się, jaka jest różnica między rodziną biologiczną a zastępczą, z jakimi uczuciami bohater filmu musiał się zmierzyć trafiwszy do wioski dziecięcej. Co to jest tolerancja, empatia, co powinniśmy tolerować, a co nie, to zagadnienia, które poruszała Małgorzata Klimas  na spotkaniu online z młodzieżą.  Wykorzystując fragment młodzieżowego musicalu przeciwko przemocy „Friends”, prowadząca warsztaty uświadomiła uczniom, co może być przyczyną nietolerancji. Czy sytuacja materialna, kolor skóry, wygląd, to powody do nietolerancji?

Czy jestem tolerancyjny? Odpowiedź na to pytanie uczestnicy warsztatów uzyskali rozwiązując test „Termometr tolerancji”.

Drugą część spotkania stanowiły warsztaty z psychologiem Dominiką Korzeniec z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Będzinie – Oddział Siewierz. Psycholog omówiła z uczniami definicję tolerancji, jej rodzaje. Młodzież rozmawiała o autyzmie, feminizmie, o sytuacjach, których nie należy tolerować. Uczniowie wymyślali i odgrywali scenki, przybierając role osób tolerancyjnych i nietolerancyjnych. W trakcie zajęć zostały również przytoczone przykłady fabuł interesujących filmów o tolerancji.

Warsztatom towarzyszyła wystawa książek poświęcona uczuciom, tolerancji i empatii.

MGBP w Siewierzu