WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

Zakończył się kolejny pracowity rok szkolny, podczas którego w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych odbyło się kilkanaście różnego rodzaju spotkań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. W trakcie lekcji dzieci i młodzież poznawała „Zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe w literaturze i sztuce”, rozwijała swoje zainteresowania z zakresu czytelnictwa, uczyła się korzystać z różnych źródeł informacji, poznawała rodzaje i budowę słowników, leksykonów. Podczas cyklu lekcji „Czy znasz swoją małą Ojczyznę?” uczniowie poznawali „Wojkowice Kościelne w historii i legendzie”. Gimnazjaliści sprawdzali również swoje wiadomości z zakresu wiedzy szkolnej „Czy jestem mądrzejszy od Victora?” rozwiązując testy z tego młodzieżowego czasopisma. Kilka spotkań poświęconych było pogadankom na temat literatury dla dzieci i młodzieży, „Literatura młodzieżowa – przegląd klasyki i nowości”, „Książka na ferie”, „Lista przebojów – książka na wakacje”, w czasie których rozmawialiśmy o tym czy warto czytać, co czyta młodzież, o ich preferencjach czytelniczych

„O przyjaźni i jej znaczeniu w życiu” opowiadali uczniowie klas IV podczas omawiania książki Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem”, natomiast „Osobliwości Pana Kleksa” były tematem spotkania w bibliotece przy okazji omawiania twórczości Jana Brzechwy, na przykładzie „Akademii Pana Kleksa”. Z kolei uczniowie klasy III szkoły podstawowej na lekcji poświęconej Świętom Bożego Narodzenia poznawali ich zwyczaje i związane z nimi tradycje, wykonywali kolorowe kartki świąteczne i układali własne życzenia.

Lekcji poświęconej lekturze „Tajemniczy ogród” oraz twórczości F. H. Burnet towarzyszyła projekcja filmu „Powrót do tajemniczego ogrodu”. Podczas kolejnych zajęć uczniowie wyruszyli w fantastyczną podróż do krainy Narnii razem z bohaterami książki L. V. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”. Dzieci zapoznały się z życiorysem i twórczością autora oraz obejrzały fragmenty filmu pod tym samym tytułem.  W świat baśni zamieniła się biblioteka na czas spotkań z klasami I-II. Pierwszaki zwiedzały bibliotekę oraz poznawały „Baśnie, bajki i bajeczki” – czyli literaturę dla najmłodszych. Natomiast uczniowie klasy II wyszukiwali książek o tematyce baśniowej, wysłuchali informacji o ich autorach oraz fragmentów książek z serii „Tupcio Chrupcio”. Na temat „Kłamstwo ma krótkie nogi – czy warto kłamać?” – dyskutowali uczniowie klas IV przy okazji omawiania lektury „Pinokio” C. Collodi.

W czasie ferii zimowych ponad 20 dzieci aktywnie uczestniczyło w Zimowej Akademii Twórczości Wszelakiej. W programie akademii znalazły się warsztaty plastyczne; literackie oraz gry i zabawy świetlicowe. Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, podczas których powstało wiele bardzo ciekawych i oryginalnych prac o różnorakiej tematyce.

Wszystkim lekcjom i spotkaniom towarzyszyły wystawki oraz prezentacje tematyczne. Można było obejrzeć również gazetki okolicznościowe: „Bohaterowie bajek Disney`a”, „Rok 2010 rokiem Fryderyka Chopina”, „IX Dzień Papieski”, „Rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę”, „Boże Narodzenie w sztuce i literaturze polskiej”, „Literaccy Nobliści”, „Wojkowice wczoraj i dziś”, „Dni Ziemi – z ekologią za pan brat”, „Dzień Flagi”, „Konstytucja 3-go Maja” oraz wiele innych równie ciekawych.

Biorąc aktywny udział w Programie Rozwoju Bibliotek nasza filia wzbogaciła się o nowe komputery. Od kilku tygodni w wojkowickiej bibliotece działa kącik komputerowy. Do dyspozycji czytelników są dwa stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy Wojkowic Kościelnych w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszam.

Równie gorąco, bo wakacyjnie, zapraszam młodych czytelników do udziału w Letniej Akademii Twórczości Wszelakiej, która w filii bibliotecznej w Wojkowicach Kościelnych startuje 5 lipca (poniedziałek). Zajęcia odbywać się będą w:

poniedziałki w godz. 14:00 – 16:00 – warsztaty plastyczne

wtorki w godz. 14:00 – 16:00 – warsztaty literackie

środy w godz. 14:00 – 16:00 – popołudnie z filmem

Zajęciom towarzyszyć będą zajęcia ruchowe oraz gry i zabawy świetlicowe.

Marzena Wacławek