Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

wystawa104 lata temu, 11 listopada 1918 roku, Polska  odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Upamiętniając tę datę, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Leona Korusiewicza w Siewierzu wraz z filiami bibliotecznymi w Brudzowicach, Wojkowicach Kościelnych i Żelisławicach, zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych oraz okolicznościową wystawę dotyczącą tematyki niepodległościowej.

W Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu odbyła się regionalna lekcja biblioteczna poświęcona „Siewierzowi w czasach walk o niepodległość” z udziałem uczniów klasy siódmej „a” ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Księstwa Siewierskiego w Siewierzu. Młodzież  zdobyła wiedzę na temat  działalności patriotycznej siewierzan, ich udziału w takich formacjach wojskowych jak Legiony Polskie, Polska Organizacja Wojskowa. Usłyszeli o Hallerczykach, którzy przybyli do Siewierza, a także m.in. o obronie siewierskich dzwonów w czasie I wojny światowej, działalności patriotycznej w Stanach Zjednoczonych pochodzącego z Siewierza księdza Jana Suchosa. Nie zabrakło też informacji na temat historii pomnika poświęconego siewierzanom poległym w walce o niepodległość w latach 1915-1920, który od lat jest miejscem uroczystości patriotycznych.

Korzystając z bogatych materiałów źródłowych, stanowiących zbiory siewierskiej biblioteki, młodzież samodzielnie wyszukiwała wiadomości na temat działalności siewierzan w czasach I wojny światowej oraz rozwiązała niepodległościową krzyżówkę.

Klub Pożeraczy Książek w siewierskiej bibliotece również świętował rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzieci wysłuchały fragmentów nowej wersji wiersza „Kto ty jesteś?’, zastanawiały się, co to znaczy być patriotą i tworzyły patriotyczne prace plastyczne – kontury Polski z tekstem hymnu polskiego w tle  i biało –czerwonymi ptakami.

Filia biblioteczna w Brudzowicach z okazji  Święta Niepodległości zorganizowała dwa spotkania z uczniami szkoły podstawowej. Dzieci obejrzały filmik pokazujący drogę do niepodległej Polski. Uczestnicy wykonywali kotyliony symbolizujące święto oraz flagi wyklejane kulkami z bibuły.

Filia biblioteczna w Żelisławicach tradycyjnie już, jak co roku, włączyła się w obchody Święta Niepodległości poprzez organizację lekcji nawiązującej do historii wydarzeń, które dały Polsce wolność. Z okazji Dnia Niepodległości uczniowie klasy trzeciej wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej „Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach”. Przygody głównych bohaterów stały się punktem wyjścia do rozmów o ważnych dla każdego z nas datach i wydarzeniach z historii Polski. Uczniowie dyskutowali o tym, co kryje się pod pojęciem patriotyzmu oraz o polskich symbolach narodowych. Lekcji towarzyszyła okolicznościowa gazetka, a w tle pieśni patriotyczne.

Filia biblioteczna w Wojkowicach Kościelnych zorganizowała  w dniu 9 listopada 2022 roku lekcję biblioteczną poświęconą tematyce niepodległościowej z udziałem uczniów klasy trzeciej z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojkowicach Kościelnych. Dzieci wysłuchały fragmentów książek  „Nasza paczka i niepodległość” oraz „Komendant wolnej Polski: o Józefie Piłsudskim”. Dowiedziały się, co to jest patriotyzm oraz symbole narodowe. Wykonały kotyliony oraz wykleiły godła.

MGBP w Siewierzu