Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

uczniowie, zajęciaWspólnym tańcem w rytm przepięknych greckich melodii w dniu 18 lipca 2022 roku rozpoczęły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Leona Korusiewicza w Siewierzu „GRECKIE WAKACJE”, które trwały do 29 lipca 2022 roku. Uczestniczyło w nich 24 dzieci i młodzieży, a łączna frekwencja wyniosła 161 odwiedzin. Biblioteka po raz kolejny włączyła się w kampanię profilaktyczną ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ, w tym roku pod hasłem NIE CZAS NA NUDĘ! Prowadzone zajęcia plastyczno-literackie miały podwójną tematykę. Uczestnicy poznawali kulturę Grecji oraz zasady bezpiecznego zachowania się w czasie wakacji, a podczas spotkań z ciekawymi ludźmi, którzy mają interesujące zawody i pasje, uczyli się, jak ciekawie i pożytecznie można spędzać wolny czas.

Podczas zajęć dzieci wysłuchały greckich bajek oraz ciekawostek o Grecji. Poznały podstawowe słówka greckie, co Grecy jadają. Uczestnicy wykonali szereg ciekawych i pięknych prac plastycznych. Powstały pomponikowe ptaki i motyle z wyspy Rodos. Tworzyli lapbooki o Grecji wykorzystując zdobyte wiadomości. Wykonali pejzaże z wyspy Santorini, specjalne buty ze skrzydłami dla Hermesa oraz liry. Wymyślali skomplikowane labirynty.  Do wyroczni w Delfach udali się z trudnymi pytaniami, a zadaniem wieszczki było znaleźć wymijającą na te pytania odpowiedź. Zamieniali się w greckich rzeźbiarzy i próbowali swoich sił w lepieniu z gliny słynnych posągów greckich i amfor. Nie zabrakło również ulubionych podchodów, podczas których szukali w bibliotece ukrytych skarbów i osiołków. Dzieci wykonywały również lapbooki poświęcone Siewierzowi, w których próbowały pokazać ze swojego punktu widzenia, co ich zdaniem jest najciekawsze w naszym regionie. Powstały również letnie obrazki papierowe, lodowe przysmaki i wiele innych ciekawych prac plastycznych.

W ramach kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł. Nie czas na nudę! odbyło się szereg spotkań z ciekawymi ludźmi. W bibliotece gościliśmy:

- pracownika Miejsko – Gminnego Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu Grzegorza Węglarza, który przedstawił dzieciom historię naszego regionu oraz wiele ciekawostek o tym, co warto zobaczyć w Siewierzu. Grzegorz Węglarz wirtualnie oprowadził uczestników zajęć po najcenniejszych obiektach byłego księstwa siewierskiego: rynku, Izby Tradycji i Kultury Dawnej, zamku Biskupów Krakowskich oraz Kościele pw. św. Macieja Apostoła.

- skrzypaczkę Martę Gębalę, która opowiedziała dzieciom o swojej pasji, jaką jest od dziecka gra na skrzypcach. Artystka przez 18 lat uczyła się tej gry i ma na swoim koncie występy na wielu scenach na całym świecie. Dzieci wysłuchały wielu pięknych melodii w wykonaniu Marty Gębali, jak również dowiedziały się z jakich elementów składa się ten instrument, na czym polega strojenie skrzypiec i dlaczego ono jest tak ważne oraz jakie są najdroższe skrzypce na świecie. Każdy uczestnik spotkania mógł spróbować gry na skrzypcach.

- tancerkę, Mistrzynię Polski Martę Gryczkę, której od dziecka wielką pasją jest taniec. Marta Gryczka odnosi sukcesy w Mistrzostwach Polski, Europy i Świata. Jest w Kadrze Polski Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Ma klasę taneczną „S” – najwyższą, międzynarodową. Zdobyła II i III miejsce w tańcach standardowych w Mistrzostwach Świata w Dublinie, II miejsce w Mistrzostwach Polski w tańcach latynoamerykańskich. Podczas spotkania zaprezentowała dzieciom medale, puchary zdobyte na turniejach tanecznych oraz przepiękne stroje, w których występuje na parkietach. Spotkanie zakończyło się wspólnym tańcem w rytm greckich melodii.

- druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej w Siewierzu, którzy przybyli na spotkanie dwoma samochodami strażackimi. Dzieci poznały wyposażenie wozów strażackich oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Nie zabrakło też „mokrego prysznica” ze strażackiej kurtyny wodnej.

- trenera LKS Przemsza Siewierz Mateusza Mańdoka, który opowiedział dzieciom, jak wyglądała jego droga do osiągnięcia sportowych sukcesów, o swojej pracy trenerskiej, motywacji do działania oraz jakie korzyści przynosi uprawianie sportu. Dzieci obejrzały trening piłkarski oraz otrzymały pamiątkowe smycze Przemszy Siewierz i mini stroje piłkarskie.

- boksera Mateusza Kubarskiego, który zaprezentował swoją pasję, jaką jest boks. Dzieci poznały i przećwiczyły różne bokserskie ciosy, a chętni „stoczyli” walkę w bokserskich rękawicach z gościem. Uczestnicy dowiedzieli się jak wyglądają treningi, strój pięściarza oraz zasady w tym sporcie, których bezwzględnie należy przestrzegać.

- policjantki mł. asp. Monikę Oparę i sierż. szt. Dagmarę Mackiewicz z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Policjantki przekazały szereg cennych informacji dotyczących bezpiecznego spędzania czasu wolnego szczególnie podczas wakacyjnych podróży m.in. jak należy zachować się w przypadku zgubienia się na plaży oraz co należy zrobić, gdy zobaczymy zamknięte w samochodzie dziecko lub zwierzę. Drugą część spotkania stanowiło miasteczko ruchu drogowego z jezdnią, znakami drogowymi i pojazdami, którymi kierowały dzieci. Uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą zasad ruchu drogowego, za co zostali nagrodzeni profilaktycznymi książeczkami oraz odblaskami w kształcie policyjnych radiowozów.

- piosenkarkę Renatę Niedbał-Witta występującą pod pseudonimem Mona Lisa, która opowiedziała o swojej przygodzie z piosenką, sukcesach, etapach powstawania teledysków oraz licznych muzycznych podróżach. Było też wspólne śpiewanie piosenek z repertuaru wokalistki, co wprawiło dzieci w przyjemny, wakacyjny nastrój. Dzieciom szczególnie podobała się piosenka „Kolorowe lato”. Nie zabrakło również czasu na rozdawanie autografów oraz wspólnych zdjęć.

- dziennikarza iTVSiewierz Krystiana Furtacza, który wyjaśnił dzieciom, czym zajmuje się reporter i dziennikarz. Przedstawił sprzęt niezbędny w pracy dziennikarskiej m.in. różne rodzaje statywów, kamer, mikrofonów. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem obejrzały przyniesiony przez dziennikarza dron i zapoznały się zasadami jego obsługi.

- podleśniczego Piotra Balińskiego z Nadleśnictwa Siewierz, który opowiedział o pracy leśnika oraz jak należy zachować się w lesie, w którym jesteśmy gośćmi. Wszystkim, którzy spacerują z psem w lesie przypomniał zasady właściwego postępowania oraz opowiedział, jakie bogactwo kryje w sobie las, co można w nim zbierać, a czego unikać.

W czasie zajęć wakacyjnych miało miejsce kilka pogadanek profilaktycznych: „Włącz pomysłowość – wyłącz nudę”, „Zdrowe nawyki”, „Bagaż doświadczeń”, „Podróż pełna wyzwań”, które urozmaicane były mini-konkursami, rebusami, zgadywankami oraz zajęciami sportowo-rekreacyjnymi.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody książkowe, zakupione ze środków otrzymanych w ramach realizacji kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł. Nie czas na nudę! Dyplomy i nagrody wręczyła Sekretarz Urzędu Miasta i Gminy Siewierz oraz Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii Urszula Radziwołek. Mamy nadzieję, że dla wszystkich uczestników „Greckich Wakacji” był to miło i ciekawie spędzony letni czas.

MGBP w Siewierzu