Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

Warning: A non-numeric value encountered in /start/plugins/system/helix/core/helix.php on line 548

WYDARZENIA

NASI GOŚCIE

BIBLIOWAKACJE

WAKACJE W BIBLIOTECE

BIBLIOFERIE

FERIE W BIBLIOTECE

W dniu 15 maja 2014 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Siewierzu odbył się gminny konkurs „Językowe Potyczki z Wierszami Urszuli Kozłowskiej” dla uczniów klas trzecich szkół podstawowych. Wzięło w nim udział 7 dwuosobowych drużyn ze wszystkich szkół z terenu Miasta i Gminy Siewierz.

 

Celem konkursu była popularyzacja twórczości współczesnej polskiej poetki Urszuli Kozłowskiej. Jest ona autorką takich książek jak m.in.„Czapka nie Witka czyli odlotowe zabawy słowem”, „To i sio. Tajemnice języka w wierszach i wierszykach”  czy „Wiosna niedźwiadka i innych wierszy gromadka”. Cechą charakterystyczną jej wierszy jest używanie homonimów. Dzięki udziałowi w  konkursie dzieci nie tylko poznały wiersze poetki, ale również wzbogaciły swoje słownictwo.

Co kupił drab wspólnie z bratem? Kto starał się o względy żmii starej? Co kucharz warzył  w wielkim garze? Co koń pociągowy zgubił w Kleszczach? Na te i wiele innych pytań miały za zadanie odpowiedzieć drużyny biorące udział w konkursie. Uczestniczki konkursu szukały również chochlików w wybranym wierszu, ukrytych tytułów, odgadywały brakujące rymy  i sprawdzały swoją umiejętność zapamiętywania wysłuchanego tekstu.

W konkursie I miejsce zajęły Dagmara Białas i Weronika Habińska (ZSP Wojkowice Kościelne), II miejsce: Wiktoria Lis i Sara Włodarczyk (ZS Siewierz), III miejsce: Aleksandra Dziuba i Anita Piwowarczyk (ZS Siewierz), IV miejsce: Julia Wędrychowicz i Karolina Surma (ZS Brudzowice), V miejsce ex aequo: Błach Maria i Chałada Justyna (ZS Siewierz), Rychter Zuzanna i Gładecka Julia (SP Nr 2 Siewierz), Borówka Magdalena i Pisarek Aleksandra (ZSP Żelisławice).

Wszystkie uczestniczki konkursu otrzymały nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki, które wręczyła Dyrektor MGBP Magdalena Szlachta. Nagrody książkowe  zostały sfinansowane ze wsparcia finansowego Banku Spółdzielczego w Siewierzu.

Dziękujemy wszystkim uczennicom za uczestnictwo w konkursie i nauczycielkom, które je do niego przygotowały, paniom: Aleksandrze Jurczyk, Beacie Korusiewicz, Annie Nawrot, Annie Pastwie, Anecie Roch, Monice Sułkowskiej, Anecie Tyburkiewicz, Barbarze Pawińskiej, Małgorzacie Szczotarskiej.

Mamy nadzieję, że udział w konkursie stanie się zachętą dla jego uczestniczek do poznawania współczesnej, polskiej poezji dziecięcej, a otrzymane nagrody książkowe dadzą początek wielkiej przygodzie z literaturą.

MGBP-Jolanta Jakubczyk